Znamy finalistów ogólnopolskiego konkursu kulinarnego im. Tomka Jakubiaka „Misja: GŁODOMORY!”

Mamy ogromną przyjemność ogłosić listę finalistów ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Misja: GŁODOMORY!”, projektu skierowanego do uczennic i uczniów szkół gastronomicznych. Konkurs powstał, aby wspierać młode talenty, rozwijać ich pasję do gotowania i realnie pomagać w dalszej edukacji kulinarnej.

Pierwszy etap cieszył się dużym zainteresowaniem – otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, które wyróżniały się wysokim poziomem, kreatywnością i autorskim podejściem do gotowania. Wybór finalistów był dla nas nie lada wyzwaniem.

Do finału konkursu zakwalifikowali się:

  • Nadia Grajczyk – ZSG nr 1 w Krakowie 
  • Paulina Różycka – ZSG w Warszawie 
  • Milena Piekara – ZSG-H nr 3 w Sosnowcu 
  • Anna Rapacz – ZS MSG Technikum w Myślenicach 
  • Jakub Zabłocki – ZST-G w Mińsku Mazowieckim
  • Oliwier Oleksiuk – ZSR im. Wincentego Witosa w Ostrożanach 

Poziom zgłoszeń w tym roku naprawdę nas poruszył. Widać ogrom pracy, pasji i odwagi w podejściu do gotowania. Wybór był trudny, bo wielu młodych ludzi pokazało, że są gotowi na więcej niż tylko szkolną kuchnię. Ten konkurs to dla nas coś więcej niż rywalizacja. To kontynuacja misji Tomka, który zawsze wierzył w młodych i dawał im przestrzeń do rozwoju mówi Anastazja Jakubiak, prezeska Fundacji w Kosmosie im. Tomka Jakubiaka.

Finał konkursu odbędzie się 17 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych w Warszawie, w miejscu szczególnym, w którym rozpoczynała się kulinarna droga Tomka Jakubiaka.

Uczestnicy zmierzą się z zadaniami wymagającymi nie tylko umiejętności technicznych, ale także kreatywności, samodzielności i pracy pod presją czasu. Nagrodą główną jest dwutygodniowy staż we Francji w restauracji szkoleniowej Institut Lyfe.

Fundacja w Kosmosie ogłasza start naboru do ogólnopolskiego konkursu kulinarnego im. Tomka Jakubiaka. „Misja: GŁODOMORY!”,  projektu stworzonego z myślą o uczennicach i uczniach szkół gastronomicznych z całej Polski. 

Nagrodą główną jest staż w restauracji szkoleniowej Institut Lyfe we Francji.

Kontynuacja misji Tomka Jakubiaka

Finał konkursu odbędzie się 17 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie – w miejscu, w którym rozpoczęła się kulinarna droga Tomka Jakubiaka.

Ideą konkursu jest kontynuacja misji Tomka: wspieranie pełnych pasji młodych kucharzy, wyłanianie talentów i realne wsparcie ich dalszej edukacji. To konkurs dla uczniów i uczennic, którzy kochają gotowanie i zdrową rywalizację. 

Tomek, jako nastolatek marzył o zagranicznym stażu, ale nie mógł sobie na to pozwolić. Fundacja w Kosmosie chce umożliwić młodym ludziom rozwój i nieskrępowane poszukiwanie smaków, otworzyć przed nimi świat kulinarnych doświadczeń, podkreśla Prezeska Fundacji w Kosmosie Anastazja Jakubiak.

1 etap konkursu – wyłonienie finalistów

Pierwszy etap ma charakter ogólnopolski i odbywa się na podstawie zgłoszeń online. Uczestnicy przesyłają formularz, autorską recepturę oraz krótki, maksymalnie 60-sekundowy film prezentujący danie i swoją kulinarną wizję. Tematem konkursu jest “Wiosna na talerzu – sezonowo, świeżo i lokalnie”.

Jury ocenia zgłoszenia pod kątem kreatywności, techniki wykonania, doboru składników, estetyki podania oraz sposobu prezentacji. Na tej podstawie wyłonionych zostanie 6 finalistów, którzy zmierzą się w wielkim finale w Warszawie.

Prowadzącym wydarzenie będzie Karol Okrasa. W jury zasiądą między innymi:

Michel Moran, Kurt Scheller, Ania Starmach, Jagna Niedzielska, Pascal Brodnicki

oraz uznani szefowie kuchni i eksperci branży gastronomicznej:

Marcin Budynek, Krzysztof Szulborski, Jarek Uściński, Łukasz Konik, Dariusz Ratuszniak, Michał Pomaski, Mirosław Ciołak

Dla kogo jest ten konkurs?

Konkurs jest skierowany do uczniów i uczennic szkół gastronomicznych z całej Polski.

Udział bierze uczestnik, który zgłasza się indywidualnie, ale działa w ekipie:

  • nauczycielem/opiekunem (obowiązkowo),
  • oraz z pomocnikiem technicznym – w przypadku awansu do finału.

Osoby niepełnoletnie muszą dołączyć komplet podpisów rodziców/opiekunów prawnych.

Etapy rekrutacji

I etap: zgłoszenie online

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnik musi:

  • przygotować autorskie danie 
  • opracować recepturę według wzoru,
  • wykonać zdjęcie dania,
  • nagrać maksymalnie 60-sekundowy film prezentujący danie i swoją wizję,
  • przesłać komplet dokumentów wraz z podpisami.

Na podstawie zgłoszeń jury wybiera 6 finalistów.

W wielkim finale, który odbędzie się 17 kwietnia w Warszawie, 6 finalistów stanie do kulinarnej rywalizacji na żywo.

Każdy uczestnik wraz ze swoją ekipą (nauczyciel/opiekun i pomocnik techniczny) przygotuje:

  • autorską przystawkę,
  • autorskie danie główne,
  • autorski deser.

Wszystkie trzy dania będą oceniane przez jury konkursowe pod kątem smaku, techniki wykonania, kreatywności, estetyki podania oraz organizacji pracy.

Harmonogram konkursu:

  • 24 lutego 2026 ogłoszenie naboru
  • 20 marca termin nadsyłania zgłoszeń
  • 27 marca wybór finalistów
  • 17 kwietnia finał konkursu w Warszawie

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia.

Mecenas strategiczny

Mecenas

Partnerzy główni

Partnerzy

Partner Strategiczny

Patronat Medialny